Amikor kell a segítség…

A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor (vagy más néven munkavédelmi koordinátor) építési tevékenység alatti munkája munkabiztonsági szaktevékenység. Kétféle biztonsági és egészségvédelmi koordinátort lehet megkülönböztetni, egyik a tervezői és a kivitelezői biztonsági, másik pedig az egészségvédelmi koordinátort. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatai már a tervezés időszakában elkezdődnek, hiszen neki kell összeállítania a kiviteli terv ezen szakaszait.

Ebben kell meghatározni az építési munkahely sajátosságainak a figyelembevételével a munkahelyre, illetve a munkavégzésre vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági követelményeket. A munkák előre haladásával, illetve a körülmények változásából adódóan a biztonsági és egészségvédelmi tervet módosítja, aktualizálja. A biztonsági és egészségvédelmi tervben meg kell határozni és figyelembe kell venni azokat a munkafolyamatokat, amelyek egy időben nem végezhetők. A koordinátor indokolt javaslatait a felelős műszaki vezető a biztonságért viselt felelőssége keretében érvényesíti.

A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor az építésvezetőséggel együttműködve érvényesíti a biztonság és egészségvédelem megvalósulását. A munkavédelmi koordinátor legfontosabb feladata munkaterületen munkát végző vállalkozások munkájának napi szintű munkabiztonsági összehangolása, és munkavédelmi szempontú rendszeres ellenőrzése. Nem áll jogában intézkedéseket tenni a munkavállalók irányába, ellenben javaslatot tehet a szakszerű, balesetmentes működtetésre. A munkavédelmi koordinátor alkalmazása mondhatni kötelező minden cégnek, aki biztonságban akarja tudni a vállalkozásában dolgozó embereket. Ha a projekt kivitelezési szakasza előtt a biztonsági és egészségvédelmi terv nem készült el, a megelőzési alapelvek projekt-előkészítésbe való beépítésének kötelezettsége egyelőre nem megvalósult státuszban van.